W dniu 10 maja 2024 roku uczniowie klasy 6 wraz z paniami Anną Begier i Agnieszką Stokowską wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Oblęgorku. Wyjazd był nagrodą w konkursie „Spotkania ze Sztuką” organizowanym przez Fundację PGE. Uczniowie mogli skorzystać
z możliwości wyboru Muzeum Narodowego w ramach konkursu.
Dzięki zaangażowaniu wychowawczyni klasy - pani Agnieszki Stokowskiej i talentowi Oliwii Michalak po raz kolejny wszyscy uczniowie klasy wyjechali na całodniową wycieczkę, która była nagrodą konkursową.
Już przed godziną siódmą rano zebrała się wesoła grupa. Wychowawczyni przedstawiła plan dnia, przypomniała zasady bezpieczeństwa, kultury zachowania i zachęciła do aktywnego uczestnictwa
w planowanych atrakcjach.
Zaczęliśmy od zwiedzenia Oblęgorka. Spacerowaliśmy po przepięknym parku, w którym znajduje się pałacyk noblisty Henryka Sienkiewicza. Uczniowie uczestniczyli też w lekcji dotyczącej twórczości pisarza ze zwróceniem uwagi na powieść „W pustyni i w puszczy”. Prelegentka zwróciła uwagę na język powieści, omówiła podróże Henryka Sienkiewicza, zachęciła uczniów do udziału w dyskusji na temat znanej im lektury. Przybliżyła życiorys noblisty i podkreśliła, że Oblęgorek to dar Polaków dla człowieka, który pisał
„ku pokrzepieniu serc”.
W Pałacu Biskupów Krakowskich uczniowie podziwiali park, sad, ogród przyklasztorny oraz uczestniczyli
w warsztatach graficznych. Poznali warsztat pracy grafika tradycyjnego i grafika komputerowego ( matryca, różnica pomiędzy wydrukiem a odbitką, poznanie narzędzi pracy grafika). Wykonali matrycę metodą kolażu oraz wydrukowali własną grafikę na poszewce poduszki.
Dużą atrakcją dla dzieci była Jaskinia Raj. Młodzież otrzymała dużą dawkę wiedzy na temat historii Ziemi. Wszyscy byli zachwyceni niesamowitymi wapiennymi naciekami jaskiniowymi. Mogliśmy sobie wyobrazić życie człowieka pierwotnego. Stalaktyty i stalagmity pobudziły wyobraźnię.
W pięknym popołudniowym słońcu zwiedzaliśmy ruiny zamku w Chęcinach. Przyroda, historia i tradycje średniowieczne pozwoliły zwizualizować sobie życie ludzi przełomu XIII i XIV wieku. Przewodniczka bardzo ciekawie opowiadała o królach i królowych, którzy przebywali w tym miejscu.
Pełni pozytywnych wrażeń, zaopatrzeni w pamiątki i upominki dla najbliższych wróciliśmy do domu. Polecamy wszystkim wycieczki, które jak ta bawią i uczą.