11 czerwca rozstrzygnięto szkolny konkurs o tytuł Mistrza Ortografii.

Jak zawsze zadanie było trudne, tym bardziej cieszy nas fakt udziału w przedsięwzięciu szesnastoosobowej grupy śmiałków.

Uczniowie klas czwartych i piątych pisali test, natomiast szósto- i siódmoklasiści- dyktando. Od 2026r., dzięki postanowieniom Rady Języka Polskiego, zasady polskiej pisowni nieco się uproszczą. W tym roku i kolejnym obowiązują nas jednak dotychczasowe reguły.

W kategorii klas IV-V zwyciężyli, zdobywając jednakową liczbę punktów, uczniowie klasy V:

Maja Harciarek oraz Kamil Szczęsny.

W kategorii klas VI- VII triumfowały:

Zofia Marchewka- Rogalewicz oraz Lena Lechowska.

Wszystkim uczestnikom ortograficznych zmagań dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy!

Prezentujemy tekst tegorocznego dyktanda:

Siła wakacji

Zbliżają się nie najkrótsze, dwumiesięczne wakacje. Co zrobić z wolnym czasem, kiedy niczego nie musimy, a możemy? Warto go mądrze i z pożytkiem dla siebie wykorzystać.

Przede wszystkim trzeba „przewietrzyć” i „zresetować” głowę, odpocząć od szkolnego stresu, od nierzadkich konfliktów z kolegami, oraz zrobić coś naprawdę dla nas. Warto spojrzeć na siebie z miłością i troską, wsłuchać się we własne potrzeby.

Niektórzy rozpoczną podróże. Jedni będą poznawać lepiej, na przykład w towarzystwie dobrych druhów, najbliższą okolicę i próbować zharmonizować się z naturą na rowerowych wyprawach do lasu czy nad wodę. Innych skuszą dalsze i dłuższe wojaże w Polsce i za granicą, zapragną zanurzyć się w atmosferze nowych miejsc. Będzie ich można spotkać na szlakach niskich Gór Stołowych i wysokich górach Alpach, nad jeziorem Tanganika i Jeziorem Bodeńskim, na greckiej wyspie Kos, w urokliwych miasteczkach Chorwacji lub pod piramidami w Egipcie. Będą spacerować z paryżanami po Polach Elizejskich, z Amerykanami ulicami tętniącego wielkomiejskim życiem Nowego Jorku czy po zatłoczonych uliczkach miasteczek Tajlandii. Wakacyjni podróżnicy mogą się poczuć obywatelami świata.

Inni, co z entuzjazmem przyjmą polonistki, wykorzystają swój czas na lekturę fascynujących książek, obejrzenie filmów, interesujących wystaw, na które w roku szkolnym brakowało czasu.

Drudzy skoncentrują się na rozwijaniu swojej tężyzny fizycznej i z zapałem będą trenować w siłowni, grać na miejskich orlikach. Inni odkryją nowe pasje albo poświęcą swój czas na zgłębianie tych dziedzin, które ich zajmują od dawna. I jedni, i drudzy urzeczywistnią słowa: „Chcieć to móc”.

Jeszcze inni zacieśnią więzi rodzinne i przyjacielskie. Po prostu nieśpiesznie, z serdecznością i uwagą przyjrzą się swoim bliskim, wysłuchają po raz setny opowieści babci o mahoniowym biurku dziadka Tadka, będą się śmiać z nie najśmieszniejszego dowcipu wujka Zenka, a razem z mamą przygotują niedzielny rosół z kury i kluski śląskie. A może też pokuszą się na sformułowanie śmiałych hipotez lub będą próbowali odpowiedzieć na niełatwe filozoficzne pytanie: „ Dokąd zmierzam?”. Nie wiadomo.

Pewne jest natomiast to, że z otwartą głową, wypoczęci, wewnętrznie bogatsi, życzliwsi dla siebie nawzajem powrócimy do szkoły, planując... kolejne wakacje.

Organizatorki konkursu: A. Gleń, A. Mielczarek, E. Woźniak