Aktualności

     21 czerwca 2024 roku, uśmiechnięci i dumni z otrzymanej promocji do następnej klasy uczniowie, przybyli do szkoły, aby otrzymać świadectwa, pożegnać się na czas wakacji z nauczycielami
i wychowawcami oraz przyjaciółmi ze szkolnej ławy.Podczas spotkania w hali sportowej Pani Dyrektor Szkoły Danuta Skoczylas pogratulowała uczniom osiągającym najlepsze wyniki w nauce i sporcie oraz podziękowała za wspaniałą współpracę zarówno nauczycielom, jak i rodzicom. Następnie głos zabrali zaproszeni na uroczystość goście: zastępca Burmistrza Pajęczna Wojciech Beśka, proboszcz parafii Narodzenia Pańskiego Łukasz Dybowski oraz przewodniczący Rady Rodziców Pan Michał Sienkiewicz. Po zakończeniu części oficjalnej odbyła się część artystyczna. Uczniowie klas III zaprezentowali program wokalno-literacki, dziękując zarówno nauczycielom, jak i rodzicom za cały trud włożony w ich wychowanie i edukację. Nie zabrakło wesołych, wakacyjnych piosenek i wspaniałych występów młodych talentów, których nasza szkoła ma liczne grono. Wszyscy mogli wysłuchać pięknej gry na skrzypcach uczennic z klas III oraz V, wspaniałego wokalu uczennicy klasy VII oraz obejrzeć niebywały występ gimnastyki artystycznej

 

11 czerwca rozstrzygnięto szkolny konkurs o tytuł Mistrza Ortografii.

Jak zawsze zadanie było trudne, tym bardziej cieszy nas fakt udziału w przedsięwzięciu szesnastoosobowej grupy śmiałków.

Uczniowie klas czwartych i piątych pisali test, natomiast szósto- i siódmoklasiści- dyktando. Od 2026r., dzięki postanowieniom Rady Języka Polskiego, zasady polskiej pisowni nieco się uproszczą. W tym roku i kolejnym obowiązują nas jednak dotychczasowe reguły.

W kategorii klas IV-V zwyciężyli, zdobywając jednakową liczbę punktów, uczniowie klasy V:

Maja Harciarek oraz Kamil Szczęsny.

W kategorii klas VI- VII triumfowały:

Zofia Marchewka- Rogalewicz oraz Lena Lechowska.

Wszystkim uczestnikom ortograficznych zmagań dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom serdecznie gratulujemy!

     W dniu 10 maja 2024 roku uczniowie klasy 6 wraz z paniami Anną Begier i Agnieszką Stokowską wyruszyli na wycieczkę do Muzeum Narodowego w Oblęgorku. Wyjazd był nagrodą w konkursie „Spotkania ze Sztuką” organizowanym przez Fundację PGE. Uczniowie mogli skorzystać
z możliwości wyboru Muzeum Narodowego w ramach konkursu.

Dzięki zaangażowaniu wychowawczyni klasy - pani Agnieszki Stokowskiej i talentowi Oliwii Michalak po raz kolejny wszyscy uczniowie klasy wyjechali na całodniową wycieczkę, która była nagrodą konkursową.

     Już przed godziną siódmą rano zebrała się wesoła grupa. Wychowawczyni przedstawiła plan dnia, przypomniała zasady bezpieczeństwa, kultury zachowania i zachęciła do aktywnego uczestnictwa
w planowanych atrakcjach.

     Zaczęliśmy od zwiedzenia Oblęgorka. Spacerowaliśmy po przepięknym parku, w którym znajduje się pałacyk noblisty Henryka Sienkiewicza. Uczniowie uczestniczyli też w lekcji dotyczącej twórczości pisarza ze zwróceniem uwagi na powieść „W pustyni i w puszczy”. Prelegentka zwróciła uwagę na język powieści, omówiła podróże Henryka Sienkiewicza, zachęciła uczniów do udziału w dyskusji na temat znanej im lektury. Przybliżyła życiorys noblisty i podkreśliła, że Oblęgorek to dar Polaków dla człowieka, który pisał
„ku pokrzepieniu serc”.

W dniu 03 czerwca 2024r. w hali sportowej odbył się szkolny TURNIEJ MATEMATYCZNO-SPORTOWY z okazji Dnia Dziecka. Organizatorami tego przedsięwzięcia były panie: Iwona Jędrzejewska i Bożena Stępień.
W turnieju wzięli udział uczniowie klas siódmych tworząc 6-osobowe zespoły. Celem tego wydarzenia było: propagowanie sportu wśród młodzieży, rozbudzanie zainteresowania matematyką poprzez ciekawe rozwiązywanie zadań połączone ze sportem ,,na wesoło” oraz integracja zespołu matematyczno-przyrodniczego z zespołem promującym aktywne formy wypoczynku.  

Nasi uczestnicy podjęli się pięciu konkurencji sportowych i trzech zmagań matematycznych. Zadania z tych dziedzin wykonywali na przemian.  

     W maju odbył się Szkolny Konkurs Matematyczny. Wzięli w nim udział najlepsi uczniowie - matematycy z poszczególnych oddziałów.

     Konkurs sprawdzał umiejętności rozwiązywania niestandardowych zadań matematycznych, wymagających pomysłowości i twórczego spojrzenia na problem, ale nie wymagających znajomości materiału spoza programu nauczania matematyki.

Oto wyniki zmagań konkursowych:

Klasy siódme

I m -ce Zofia Marchewka - Rogalewicz

II m-ce Stanisław Juszczyk

III m-ce Nadia Biniecka

Klasy szóste

I m -ce Zuzanna Modlińska

II m-ce Antonina Jenś oraz Mateusz Kamyk

III m-ce Wiktoria Dyła

Klasy piąte

I m -ce Maja Harciarek

II m-ce Emilia Woźniak oraz Kamil Szczęsny

Klasy czwarte

I m -ce Maciej Sikora

II m-ce Izabela Mahrburg

III m-ce Lena Modlińska

Wszystkim laureatom konkursu serdecznie gratulujemy, życzymy rozwijania matematycznych zdolności i dalszych sukcesów.

 

     W roku szkolnym 2023/2024 w naszej szkole w klasach II, III i IV zrealizowany został projekt edukacyjny „Sieciaki.pl” zaproponowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci".

     Podstawowym elementem projektu „Sieciaki.pl” jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w Internecie, wyposażony w m.in. filmy, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne. Nauczyciele na zajęciach z wychowawcą zrealizowali zaproponowane w serwisie internetowym scenariusze lekcji mające na celu:

  • wprowadzenie uczniów w tematykę szkodliwych treści nadawanych online,
  • nauczenie ich krytycznego podejścia do internetowej popularności i odróżniania nadawców internetowych pozytywnych od negatywnych,
  • wprowadzenie dzieci w tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu,
  • omówienie zagrożeń związanych z nadużywaniem ekranów,
  • promowanie zrównoważonego korzystania z sieci,
  • zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.

     Oliwia Michalak ponownie laureatką konkursu plastycznego „Spotkania ze sztuką” Fundacji PGE. Celem konkursu plastycznego skierowanego do dzieci i młodzieży jest rozwijanie wyobraźni plastycznej inspirowanej polskim malarstwem.

Zadaniem konkursowym w tym roku było przedstawienie przez uczestnika własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego.

wilga

Wilga i kraska”

tytuł interpretowanego przez Oliwię obrazu.

 

Klasa Oliwii w nagrodę wzięła udział w lekcji muzealnej w Muzeum Narodowym w Oblęgorku, które jest objęte mecenatem PGE.

Gratulujemy Oliwio, życząc dalszych sukcesów!!!

 

W dniu 04.06.2024 r. w Piotrkowie Trybunalskim odbył się półfinał wojewódzki w siatkówce plażowej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży Szkolnej.

Drużyna Szkoły Podstawowej nr 2 w Pajęcznie pokonała zespoły uczestniczące w zawodach półfinałowych

i awansowała do finału wojewódzkiego, który odbędzie się 13.06.2024r.

Gratulujemy. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki.

jpg.png

Uczniowie klasy 3a oraz 3b uczestniczyli w interesującej wycieczce do naszej pięknej stolicy, która odbyła się 4 czerwca. Zwiedzanie rozpoczęło się od spaceru po Starym Mieście. Nasi milusińscy podziwiali Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta III Wazy, pomnik Syrenki, magiczny dzwon na Kanonii i piękne kamieniczki. Następnie udali się pod Pałac Prezydencki, gdzie usłyszeli od przewodniczki kilka ciekawostek dotyczących tego budynku i jego najważniejszego mieszkańca. Kolejnym punktem programu było obejrzenie na żywo zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie uczniowie wybrali się na jeden

z najnowocześniejszych obiektów sportowych w Polsce – Stadion Narodowy, gdzie podziwiali konstrukcję

i wielkość tej budowli. Zobaczyli m.in. szatnię i pomieszczenia dla polskiej reprezentacji w piłce nożnej oraz salę konferencyjną spotkań z dziennikarzami. Wśród naszych uczniów jest wielu kibiców piłki nożnej i wizyta na tym stadionie była spełnieniem ich marzeń. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem tego obiektu. Kolejną atrakcją dnia był wjazd na trzydzieste piętro Pałacu Kultury i Nauki, skąd trzecioklasiści mogli podziwiać piękną Warszawę. Ostatnim punktem wycieczki był taras widokowy na lotnisku Chopina, gdzie uczniowie oglądali z bliska startujące i lądujące samoloty.

23 maja uczniowie klas szóstych i siódmych pod opieką pań: Agnieszki Miszewskiej, Agnieszki Stokowskiej, Bożeny Stępień i Izabeli Okoń wzięli udział w akcji ekologicznej Czysta Rzeka . 
To  pierwsza w historii akcja społecznego sprzątania rzek i okolic oraz innych terenów zielonych. Ma na celu zaangażowanie lokalnych społeczności, samorządów, organizacji pozarządowych, a także turystów do posprzątania terenów przyrodniczych wokół nas, a w ciągu roku do utrzymania tam czystości. To także akcja edukacyjna i społeczna zakładająca w długiej perspektywie wpływanie na zachowania i postawy obywateli wyrażające dbałość o środowisko lokalne, w którym na co dzień żyją, z którego korzystają, i z którego w przyszłości będą korzystać następne pokolenia.

W maju uczniowie klasy 2A zorganizowali zbiórkę karmy oraz różnego rodzaju akcesoriów dla zwierząt ze schroniska w Trębaczewie. Dzieci bardzo chętnie i odpowiedzialnie podeszły do akcji charytatywnej na rzecz bezdomnych zwierząt. Efekty zbiórki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Imponującą ilość produktów niezbędnych czworonogom przekazaliśmy pani Jolancie Bednarskiej, która od wielu lat pełni funkcję koordynatora wolontariatu i pomaga w opiece nad pieskami w tym schronisku.

I miejsce w Mistrzostwach Powiatu Pajęczańskiego

w siatkówce plażowej dziewcząt

 

W dniu 29 maja 2024r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Pajęcznie odbyły się Mistrzostwa Powiatu Pajęczańskiego w siatkówce plażowej w ramach IGRZYSK MŁODZIEŻY SZKOLNEJ.

Drużyna dziewcząt reprezentująca naszą szkołę zdobyła mistrzostwo i awansowała do turnieju półfinałowego województwa łódzkiego.

Ze sportowym pozdrowieniem

Michał Marchewka