3maja 1024x567

26 kwietnia 2024 r. obchodziliśmy w naszej szkole 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja.
W przeddzień szkolnych uroczystości uczniowie, reprezentanci klas, wspólnie kolorowali mapę Polski, na której umieszczone były ilustracje przedstawiające najważniejsze regiony naszego kraju, wybitnych Polaków, zwierzęta, rośliny, symbole kojarzące się z naszą ojczyzną. Wspólna praca uczniów stała się jednym
z elementów dekoracji korytarzy szkolnych. W piątek uczniowie klas siódmych występujący w strojach charakterystycznych dla epoki stanisławowskiej zaprezentowali we wszystkich klasach krótki występ. W rolę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego wcielił się jeden z uczniów i to on wygłosił tekst preambuły do konstytucji, natomiast towarzyszące mu koleżanki przedstawiły krótkie informacje dotyczące uchwalonego dokumentu.

Na wszystkich korytarzach szkolnych pojawiły się dekoracje upamiętniające to wydarzenie, m.in. wystawa prac najmłodszych uczniów obrazująca ich subiektywne spojrzenie na naszą ojczyznę, a także ciekawostki na temat konstytucji. Obchody zwieńczono konkursem związanym tematycznie z obchodzonym świętem. Uczniowie wykazali się wiedzą , umiejętnością obserwacji oraz kreatywnością. Społeczność uczniowska
z szacunkiem odniosła się do narodowego święta, godnie reprezentowała naszą szkołę, zakładając galowe stroje z przypiętymi kotylionami lub małymi flagami w barwach narodowych. Była to dla nas doskonała lekcja historii – ciekawa, plastyczna i zapadająca w pamięć.

Elżbieta Woźniak

Anna Mielczarek