11 listopada 2022 roku obchodziliśmy 104 rocznicę odzyskania niepodległości. Dla Polaków jest to jedno z ważniejszych świąt. Z tej okazji grupa uczniów z klasy ósmej i szóstej zorganizowała w naszej szkole muzeum narodowe, w którym przedstawiła historię naszego kraju.

Na wstępie naszej wycieczki otrzymaliśmy bilety wstępu do muzeum. W rolę historyka wcielił się Mikołaj Kuchciak z klasy 8. Opowiedział nam o historii naszego kraju: przedstawił dzieje i czas rozbiorów oraz postać wybitnego Józefa Piłsudskiego. Nasze koleżanki z klas szóstych wykonały pieśń pt. "Idą leśni”, która w tamtym czasie dawała naszym rodakom nadzieję na odzyskanie niepodległości. Mieliśmy również okazję zobaczyć przygotowane przez uczniów naszej szkoły wyjątkowe obrazy przedstawiające postać Józefa Piłsudskiego. Następnie przeszliśmy do sali, gdzie Wiktor Popiel i Jakub Popiel przedstawili prezentację na temat rozbiorów Polski i postaci, które w tamtym czasie były autorytetami Polaków. Mikołaj przybliżył nam historię Józefa Piłsudskiego. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze informacje oraz poznaliśmy zupełnie nowe ciekawostki o życiu Marszałka. Wszyscy otrzymaliśmy wąsy i biało-czerwone serduszka, więc każdy z nas miał okazję poczuć się jak sam dowódca. Przy wyjściu, na ogromnej mapie Polski, zostawiliśmy po sobie pamiątki w postaci odcisków palców. Jednak nasza wycieczka zakończyła się w sali lekcyjnej, gdzie wspólnie rozwiązaliśmy quiz o Józefie Piłsudskim. Z pewnością ta interaktywna lekcja historii to wspaniałe doświadczenie, które na długo zapamiętamy.

 Maria Marona  z kl. 8