W roku szkolnym 2023/2024 w naszej szkole w klasach II, III i IV zrealizowany został projekt edukacyjny „Sieciaki.pl” zaproponowany przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, w ramach programu „Dziecko w Sieci".

Podstawowym elementem projektu „Sieciaki.pl” jest edukacyjny serwis internetowy przeznaczony dla dzieci w wieku 6-12 lat, poświęcony tematyce bezpieczeństwa dzieci w Internecie, wyposażony w m.in. filmy, gry, piosenki oraz materiały edukacyjne. Nauczyciele na zajęciach z wychowawcą zrealizowali zaproponowane w serwisie internetowym scenariusze lekcji mające na celu:

• wprowadzenie uczniów w tematykę szkodliwych treści nadawanych online,
  • nauczenie ich krytycznego podejścia do internetowej popularności i odróżniania nadawców internetowych pozytywnych od negatywnych,
  • wprowadzenie dzieci w tematykę bezpiecznego korzystania z Internetu,
  • omówienie zagrożeń związanych z nadużywaniem ekranów,
  • promowanie zrównoważonego korzystania z sieci,
  • zapoznanie z zasadami bezpiecznego korzystania z Internetu.

Nauczyciele zapoznali swoich uczniów z serwisem internetowym dla dzieci, poświęconym edukacji
w zakresie bezpieczeństwa w Internecie – Sieciaki.pl. Najmłodsi uczniowie skorzystali z informacji dostępnych w serwisie na temat bezpieczeństwa dzieci on-line: kwestii prywatności, cyberprzemocy, niebezpiecznych treści, hejtu, zakupów czy nadużywania internetu.

Uczniowie klas II-IV obejrzeli filmy i wysłuchali słuchowisk, z których dowiedzieli się, z jakimi zagrożeniami mogą spotkać się w sieci, poznali zasady, którymi należy się kierować podczas surfowania w Internecie, gdzie i u kogo mogą uzyskać pomoc w razie niebezpieczeństwa. Dzieci z wielkim zaangażowaniem rozwiązywały zadania, wykonywały karty pracy, uczestniczyły z entuzjazmem
w różnorodnych zabawach edukacyjnych, z których największą frajdę sprawiło im tworzenie wielkiej „sieci internetowej” przy pomocy sznurówek do butów. Przeprowadzone zajęcia miały zatem nie tylko nieocenioną wartość edukacyjną, ale również stanowiły dla naszych uczniów ogromną atrakcję i świetną zabawę.

Wierzymy, iż zajęcia przeprowadzone w tak inspirujący dla dzieci sposób, wykorzystane narzędzia edukacyjne, konkretne i ciekawe informacje oraz zaangażowanie uczniów i nauczycieli znacząco przyczyni się do dbania o bezpieczeństwo naszych wychowanków on-line, a sami uczniowie będą w pełni potrafili wykorzystać zdobytą wiedzę w swych wirtualnych podróżach.

Jolanta Łozińska