Uczniowie klas czwartych 05 kwietnia pod opieką pań : Agnieszki Bebak, Jolanty Łozińskiej, Bożeny Stępień
i Izabeli Okoń udali się do Katowic. Byliśmy w jedynym takim miejscu w Polsce, gdzie można zanurzyć się w filmowej przygodzie. Do wnętrz Fabryki Porcelany w Katowicach został przeniesiony świat z filmu "Akademia Pana Kleksa" w reżyserii Macieja Kawulskiego. Wystawa "Kleks. Magia Kina" przeniosła w świat znany z filmu . Przestrzeń ta została tak zaprojektowana, by wielbiciele kinematografii znaleźli tu coś ciekawego dla siebie. Być może ktoś z uczestników odkrył w sobie pasję i zostanie w przyszłości aktorem, scenarzystą czy kostiumografem.

Do Fabryki Porcelany w Katowicach zjechało kilkanaście ciężarówek wypełnionych rekwizytami, które wykorzystywane były w filmie . Zobaczyliśmy tu fortepian z gabinetu chorych sprzętów, kostiumy, które mieli na sobie aktorzy, a także usiedliśmy w ławkach w klasie profesora Ambrożego Kleksa, stanęliśmy oko w oko z mechatronicznymi Wilkusami, czy Ptakiem Mateuszem. Odkryto przed nami kulisy produkcji filmowej. Poznaliśmy triki używane przez twórców filmu. Braliśmy udział w warsztatach tworzenia kostiumów i poczuliśmy się jak prawdziwy uczeń Pana Kleksa. Następnie udaliśmy się do Chorzowa ,
by w Planetarium brać udział w seansie EXPLORE, który składał się z dwóch części – pierwsza z nich to prowadzona na żywo przez lektora wędrówka po aktualnym niebie. Część druga to projekcja, która objaśniła nam w prosty sposób, używając łatwych do zrozumienia animacji jakie odkrycia Keplera pozwoliły na eksplorację kosmosu i lądowanie człowieka na Księżycu.