“Dziecko ma prawo być sobą.

Ma prawo do popełniania błędów.

Ma prawo do posiadania własnego zdania.

Ma prawo do szacunku."
J. Korczak

20 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.  To wyjątkowa data – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych  przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

W związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka, wychowawcy zapoznali uczniów z ich prawami, a na szkolnych korytarzach wyeksponowane zostały okolicznościowe gazetki. Powstały również prace w nawiązaniu do omawianej tematyki.

E. Modlińska