W dniu 27 września 2021 r. klasy V a,  V b oraz VII a wraz z nauczycielami  udały się do Załęcza Wielkiego, aby spędzić kilka niezapomnianych  godzin  w Nadwarciańskim Grodzie czyli Ośrodku Szkoleniowym ZHP, który znajduje się na terenie Załęczańskiego Parku Krajobrazowego. Wspaniała, słoneczna pogoda pozwoliła wszystkim docenić  piękno natury tego niezwykłego miejsca,  oddychać czystym, ciepłym powietrzem wczesnej jesieni. Obok wszystkich aktywności, które podjęliśmy w tym dniu i  towarzyszących im uroków przyrody, mogliśmy cieszyć z możliwości spędzania wspólnie czasu, zabaw i rozmów.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się zajęcia ekologiczne nad rzeką Wartą przygotowane przez pracowników ośrodka.  Należy wspomnieć ,że odcinek Warty płynący przez Załęczański Park Krajobrazowy należy do najpiękniejszych i najwartościowszych przyrodniczo odcinków tej rzeki. Uczniowie mieli okazję rozwijać  zainteresowania przyrodnicze wykonując za pomocą odpowiednich sprzętów badania w zakresie temperatury i czystości wody.  Zajęcia prowadzone w grupach wiekowych umożliwiły uczniom połów oraz obserwację organizmów wodnych zamieszkujących rzekę Wartę.  Pani, która prowadziła warsztaty, przekazała uczniom cenne i interesujące  informacje na temat związku czystości rzeki a możliwością zamieszkiwania jej przez różnorodne zwierzęta wodne.

Uczniowie wraz z opiekunami odbyli również spacer po lesie otaczającym ośrodek. W trakcie wędrówki zwracaliśmy  szczególną uwagę na drzewostan, gatunki grzybów, które napotkaliśmy oraz czystość lasu.

Pobyt w Nadwarciańskim Grodzie stał się inspiracją do świętowania Europejskiego Dnia Języków, który obchodzony był 26 września. Uczniowie mieli okazję w niecodzienny sposób rozwijać kompetencje językowe w zakresie nauczanych w naszej szkole języków obcych- języka angielskiego oraz niemieckiego. Kontakt z przyrodą połączyliśmy z wykorzystaniem nowoczesnej technologii informacyjno- komunikacyjnej. Uczniowie w poszczególnych grupach utrwalali zdobyte już wiadomości językowe  w formie zakodowanego  testu, którego pytania ukryte były na terenie ośrodka. Uczniowie, pracując  w małych grupach poszukiwali karteczek z kodami QR, następnie odczytywali za pomocą skanerów QR zadania, a odpowiedzi zapisywali na karteczkach bądź w telefonach. Zabawa wzbudziła wiele pozytywnych emocji i obok  umiejętności językowych,  rozwijała także orientacje w terenie oraz sprawność fizyczną.

Atrakcyjnym wyzwaniem dla wszystkich uczniów wycieczki okazały się rebusy i zagadki matematyczne. Matematyka na świeżym powietrzu połączona tematycznie ze sprzątaniem świata,  przy śpiewie ptaków i szumie drzew okazała się łatwa i przyjemna i  mimo początkowych trudności wszystkie grupy wykazały się zdolnościami logicznego myślenia, spostrzegawczością, wiedzą matematyczną, umiejętnością współdziałania.

Kulminacyjnym punktem naszego wyjazdu było wspólne przeczenie kiełbasek  przy ognisku nad urokliwym brzegiem Warty połączone z zabawami integracyjnymi, muzyką, śpiewem, grami zespołowymi. W godzinach popołudniowych wróciliśmy do Pajęczna, pełni wrażeń i  pozytywnej energii.

                                                                                                               Opiekunowie wycieczki

Iwona Jędrzejewska, Dominika Suchacz, Agata Goszczyńska, Anna Skrzypczak, Marzena Łodzińska