Od roku 1982 obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek (z ang. Banned Books Week).

Jest to międzynarodowe, ruchome święto, które swój początek ma w Stanach Zjednoczonych.

Tydzień Zakazanych Książek  to coroczne wydarzenie mające na celu zachowanie wolności słowa, wolności czytania i zaprzestania cenzury w literaturze i sztuce.

Włączając się w te obchody , 23 września 2020 roku  uczniowie klasy 4b Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Noblistów w Pajęcznie pod kierunkiem pani Iwony Jędrzejewskiej odwiedzili Bibliotekę Pedagogiczną w Pajęcznie. Uczestniczyli w interesujących zajęciach przygotowanych przez  pracowników placówki. Podczas zajęć zwrócono uwagę na cenzurę, która towarzyszy książkom i ludziom od starożytności, aż po czasy współczesne i los książek, które z różnych względów były zakazywane, niszczone, palone, wycofywane z bibliotek, a ich autorzy często byli potępiani i szykanowani. Uczniowie obejrzeli również prezentację multimedialną, gdzie mogli poznać listę 10 najczęściej cenzurowanych książek. Mieli też okazję zobaczyć okolicznościową wystawkę nt. książek zakazanych i cenzury.

Celem tej wizyty była promocja czytelnictwa oraz uświadomienie młodym ludziom wolności płynącej z czytania i prawa do niej w każdym kraju na świecie oraz w każdej instytucji – bibliotekach czy szkołach.

Pracownikom biblioteki dziękujemy za ciekawą lekcję, która wzbudziła wśród młodzieży zainteresowanie literaturą oraz zachęciła do świadomego czytania.

Iwona Jędrzejewska