24 lutego 2022 roku zmieniło się radykalnie życie milionów ludzi za naszą wschodnią granicą. z1Konflikt zbrojny w Ukrainie zmusił wielu mieszkańców do opuszczenia swoich domów w poszukiwaniu bezpiecznego schronienia w innych krajach.  Ludzie uciekający przed wojną musieli zrezygnować ze swojego dotychczasowego życia. Wiele ukraińskich kobiet i dzieci znalazło się również na terenie Pajęczna i okolic, szukając tu schronienia i pomocy. Brakowało im najbardziej podstawowych produktów, jedzenia, ciepłych ubrań…

W związku z wydarzeniami w Ukrainie i obecną tragiczną sytuacją obywateli tego kraju, szczególnie kobiet i dzieci, nasi uczniowie, ich rodzice oraz nauczyciele nie pozostali obojętni, chcieli wesprzeć  rodziny ukraińskie.

Szkolny Klub Wolontariatu, kierowany przez panią Karinę Korasz, wraz z paniami Jolantą Bednarską, Grażyną Trzeciak, Magdaleną Bazan oraz  innymi zaangażowanymi nauczycielami, rozpoczął w szkole akcję pt. „Pomoc dla Ukrainy”, w ramach której prowadzona była zbiórka najpotrzebniejszych produktów: żywności długoterminowej, środków czystości i higieny osobistej, pampersów i żywności dla najmłodszych dzieci, koców, śpiworów, a także środków medycznych i opatrunkowych.  Udało się bardzo sprawnie przeprowadzić zbiórkę, która stale była uzupełniana przez uczniów i ich rodziców. Posegregowane artykuły zostały spakowane w kartony do dalszego transportu.

z2

Wolontariusze wykonali ulotki, które wręczali uczniom na przerwach oraz ich rodzicom,  przygotowali plakaty z informacjami o potrzebnych artykułach i miejscu zbiórki, a także niewielkie symbole z papieru (serduszka w barwach flagi ukraińskiej) , wstążeczki na odzież na znak solidarności z Ukrainą. Informacje na temat akcji przekazano rodzicom także przez dziennik elektroniczny.

Z całego serca dziękujemy wszystkim darczyńcom – uczniom, rodzicom, nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy licznie odpowiedzieli na nasz apel, dzięki czemu w niespełna tydzień udało się zebrać bardzo dużo potrzebnych artykułów.

z3Akcja  „Pomoc dla Ukrainy” była świadectwem solidarności uczniów naszej szkoły z ich ukraińskimi rówieśnikami, dowodem   empatii i szlachetności.

Rodzice! Uczniowie! Jesteśmy z Was dumni i serdecznie dziękujemy za podjęcie tej wspaniałej inicjatywy.

Jesteście wielcy! Pamiętajcie – DOBRO ZAWSZE WRACA.

Za wszystkie  dary serdecznie dziękujemy!

Szkolny Klub Wolontariusza

z4