W dniach 17-18 maja 2023 roku klasy czwarte, piąte i szóste wybrały się na dwudniową wycieczkę do miejscowości Złoty Stok. Opiekunami uczniów były panie: Marzena Łodzińska, Jolanta Bednarska, Dominika Suchacz oraz Elżbieta Woźniak.

Zbiórka została zaplanowana bardzo wcześnie, ponieważ o godzinie 6.30 mieliśmy wyruszyć autokarem w podróż trwającą prawie cztery godziny. Na miejsce przybyliśmy około godziny 11.00. Pierwszym punktem naszej wyprawy było zwiedzanie Kopalni Złota. Przewodnik ciekawie opowiadał o historii kopalni, zadawał wiele pytań, a za udzielenie poprawnej odpowiedzi na temat złota obdarowywał uczniów nagrodami w postaci pięknych kamyków. Następną atrakcją był zjazd z olbrzymiej zjeżdżalni. Niektórym z nas aż włos się jeżył na głowie, ze strachu. W podziemnej trasie turystycznej zobaczyliśmy również Sztolnię "Gertrudę", Chodnik "Śmierci" oraz wodospad w Sztolni "Czarnej". Zwiedzanie uatrakcyjniła przejażdżka pomarańczowym tramwajem.

Kolejną niespodzianką było strzelanie z łuków oraz płukanie złota. Podczas przesiewania piasku można było znaleźć, przy odrobinie szczęścia, złote drobinki. Jeżeli komuś się to udało, mógł zabrać te skarby ze sobą. Po południu odbył się podziemny spływ łodzią oraz spotkanie z historią górnictwa złota
w Muzeum Górnictwa. Zwiedzający mieli okazję usłyszeć wiele ciekawych informacji na temat zwyczajów górników i ich ciężkiej pracy. Wieczorem miała miejsce mrożąca krew w żyłach nocna wyprawa do kopalni, podczas której towarzyszył nam strach i niepewność. Oprócz ogromnych ciemności, atmosferę grozy potęgowała gęsta jak mleko mgła, a z jednego z korytarzy wyskoczył do
 nas olbrzymi i straszny gnom. Wszystkim, aż serce stanęło ze strachu! Noc na szczęście była już spokojna i spędziliśmy ją w uroczym i przytulnym hotelu.

Drugi dzień również obfitował w wiele wrażeń i zabaw. Odwiedziliśmy Sztolnię Ochrową. Następnie zapoznaliśmy się z procesem produkcji papieru czerpanego. Każdy miał okazję uczestniczyć w warsztatach czerpania papieru. Zwiedziliśmy także Średniowieczną Osadę Górniczą, w której odbyły się warsztaty fizyki eksperymentalnej. Podczas obsługi średniowiecznych urządzeń, np. kieratu, uczniowie mieli możliwość zastosowania w praktyce wiedzy z dziedziny fizyki i matematyki Na koniec czekało nas przejście przez tajemniczy labirynt, w którym najedliśmy się strachu. Krzyki i piski wychodzące z niego było słychać aż na zewnątrz! Po tych wszystkich rozrywkach udaliśmy się na przepyszny obiad w Kuźni Smaków na terenie Kopalni. Szczęśliwi i syci wyruszyliśmy w drogę powrotną. Do Pajęczna dotarliśmy po godzinie 19.00, gdzie przywitali nas stęsknieni rodzice.

Kopalnia Złota to niezwykłe miejsce. Poznaliśmy tam historię górnictwa złota i uczestniczyliśmy
w produkcji papieru czerpanego. Wielu z nas zakupiło na pamiątkę przepiękne minerały w odcieniach wszystkich kolorów tęczy. Taką przygodę chętnie przeżylibyśmy jeszcze raz!

Emilia Woźniak